BETTY ESKÜVŐI RUHASZALON – MENYASSZONYI RUHA KÖLCSÖNZŐ
ESKÜVŐI RUHA KÖLCSÖNZÉS ÉS ELADÁS
A ruhák pontos árairól, üzenetben, a Facebook oldalunkon, telefonon vagy a szalonunkban tájékozódhatsz.
Szeretnénk ha életed egyik legfontosabb napján elképesztően gyönyörű lennél, ezért a vásárlás során mindenben a segítségedre leszünk.
Sok éves tapasztalatunkkal és készséges udvarias kiszolgálásunkkal minden menyasszony megtalálja az egyéniségének megfelelőt, legyen szó letisztult vagy erősen díszített fazonról.
Tűzvirág
Roxána
Épril
Angelina
Nefelejcs
Nadin
Rezeda
Nárcisz
Tavasz
Jácint
Sáfrány
Csillag
Lángvirág
Henrietta
Titanilla
Pálma
Rezgő
Csillám
Theodora
Auguszta
Diána
Mária Terézia
Cinderella
Leila
Demona
Fauna
Amaréna
Jégvirág
Beatrix
Csilla
Ezüst hercegnő
Berta
Ezüst Betti
Jégvarázs
Norina
Zorka
Szeréna
Auguszta
Zúzmara
Ariel Betty
Füst Kvarc
Electra
Jasper
Martini
Myconos
Salsa
Straboli
Violetta
Haliver
Maricrúz
Borostyán
Amazonas
Etna
Vick
Arizóna
Hanga
Pikky
Az esküvői ruha története
Nem is gondolnánk, hogy a házasságkötést övező szokások, rituálék – mint például az esküvői ruha, fátyol, koszorúslányok stb. – képében a múlt nyújtja a kezét a jelennek, hogy sok évszázad távolából is segítse az ifjú párt a házasság és az élet sokszor kanyargós útján.
Miért fehér a menyasszonyi ruha és minek a fátyol? A koszorús lányok csak dísznek vannak? Választ kaphatunk ezekre a kérdésekre, ha áttekintjük az esküvői ruha sokszáz éves történetét.
Az ókori Róma
Bár Julius Caesar és Marcus Antonius korától időben jó kétezer év távolságra vagyunk, meglepően sok esküvői rituálénk származik ebből a korból.
A legkorábbi feljegyzések a kor házasságkötési szokásairól, köztük a menyasszony különleges ruhájáról, az i.e. 3. századból származnak. A menyasszony egy különleges fehér, zsákszerű ruhát, tunikát viselt az esküvőn, amelyet a derekánál fehér, speciálisan csomózott öv díszített. A csomót csak a férj bonthatta ki a nászéjszakán. A tunikát egy palla nevű bő, körbetekerhető köpeny egészítette ki. A menyasszonyi ruhát az ókori Rómában is csak egyszer, az esküvője napján viselte az ara, ez a szokás Európában csak a 19. században éledt újra.
A menyasszony különleges, ez alkalomra készíttetett frizuráját fátyol és fejdísz (mirtuszkoszorú) díszítette, melyek azóta is a tipikus menyasszonyi öltözék részét képezik. A fátyol a díszítő funkció mellett a gonosz szellemek megtévesztését is szolgálta. A profánabb vélemények szerint azonban leginkább az esküvők létrejöttét biztosító eszköz lehetett. A vőlegény ugyanis az esküvőig nem láthatta a jövendőbelijét, mivel a családok választottak párt, és ők szervezték a frigyet a fiataloknak. A fátyol alól csak az eskü pillanatában fedhették fel a menyasszony arcát, amikor már késő volt visszakozni.
A fátyol, a virágok és a különleges frizura mellett a menyasszonyhoz hasonló ruhát viselő koszorúslányok jelenléte az esküvőn is a római korból származó hagyomány. A fátyolhoz hasonlóan az ártó, rossz szellemektől kívánták megvédeni segítségükkel a menyasszonyt. Úgy vélték, hogy a több, hasonló ruhát viselő fiatal lány között a gonosz szellemek nem ismerik majd fel a valódi menyasszonyt, így nem is tudnak ártani neki. A sok hasonlóság mellett azért számtalan, ma már meghökkentő részlet is ismeretes: például a lányok 12, a fiúk 14 éves koruktól házasodhattak, a frigyet részben ezért is, nem meglepő módon, gyakran a családok intézték. A 20 évesen még hajadon nők és a 25 évesen még hajadon férfiak büntetést kaptak.
Középkor
A középkor eljövetelével sok más mellett az egyszer viselt (menyasszonyi) ruha szokása is eltűnt a múlt mélységes kútjában. A középkor gazdasági és társadalmi viszonyai között a királyokon és az arisztokrácia képviselőin kívül senki nem engedhette meg magának, hogy egy ruhát csak egyszer viseljen. A menyasszonyok egyszerűen a legjobb ruhájukban járultak az oltár elé, bármiféle szín vagy egyéb megkötés nélkül. Aki megengedhetett magának egy új ruhát ebből az alkalomból, az leggyakrabban – Szűz Mária kék köpenyére utalva – a tisztaságot és hűséget jelképező kék szín különböző árnyalatait választotta. A királykék nem véletlenül viseli nevében a király előtagot: csak a leggazdagabbak viselték, ugyanis ezt a színt tudták a legnehezebben és legköltségesebb módon előállítani. A kék esküvői ruha tehát a jámborság, tisztaság és hűség mellett a menyasszony családjának gazdagságát is hirdette.
A 15. és 16. században a zöld, a piros és a kék különböző árnyalatai is népszerűek voltak eskuvoi ruhaként, melyeket arany- és ezüstszálakkal is gazdagon hímeztek, díszítettek, de alapvetően nem volt a színre vonatkozó megkötés, a menyasszony a kedvenc ünneplő ruhájában járulhatott az oltárhoz. Mivel a szövetek festése igen költséges volt, a színes menyasszonyi ruha a család státuszát és gazdagságát is jelképezte.
A menyasszonyi csokor helyett menyasszonyi koszorú volt divatban, amelyet a koszorúslányok fontak virágokból, innen származik a koszorúslány elnevezés. Az ara a szertartás alatt a kezében tartotta, a házassági eskü elmondása után pedig a fejére tették.
Olykor-olykor előfordult persze, hogy a menyasszony fehér ruhában állt az oltár előtt, mint például I. (Stuart) Mária skót királynő, aki 1558-ban kedvenc fehér színében ment feleségül II. Ferenc francia királyhoz. Az eset pikantériája, hogy akkoriban a fehér a gyász színe volt, így férje 2 év múlva bekövetkező haláláért sokan a királynő ruhaválasztását okolták.
Az egyszerű nép soraiból kikerülő házasulandó lányok körében igen kedvelt volt a fekete esküvői ruha, ami nem más volt, mint a legjobb, vasárnapi ünneplő ruhájuk. A 16. században a spanyol királyi udvarból kiindulva terjedt el a szigorú, merev, fekete udvari viselet a nemesség körében is, ami egy időre tovább erősítette a fekete menyasszonyi ruha divatját.
Újkor
Egészen az 1800-as évek közepéig nem változott a helyzet. Vidéken és az egyszerű emberek körében a legjobb fekete ünneplő ruha, vagy a tájegységnek megfelelő, jellemzően színes népviselet, a felsőbb osztályok körében a színes (zöld, kék, vörös, néha fehér), drága, gazdagon díszített ruhák szolgáltak esküvői ruhaként. Ezeket ünnepi alkalmakkor a menyegző után is viselték.
A fehér menyasszonyi ruha napjainkig tartó térhódítása Viktória brit királynő házasságkötésével kezdődött 1840-ben. A fehér selyemből és szaténból készült ruha divatot teremtett, és néhány évtizeden belül általános esküvői viselet lett először a Brit Birodalomban, majd egész Európában. Még körülbelül száz évnek kellett eltelnie ahhoz, hogy az ipari és technológiai fejlődés lehetővé tegye a viszonylag olcsó, műszál alapú textíliák gyártását, amivel a közemberek számára is elérhetővé vált a saját ízlést és a kor divatját tükröző fehér, tüll, hercegnős menyasszonyi ruha. A XX. század viharai (a gazdasági világválság, az I. és II. világháború) átmenetileg egyszerűbb és költséghatékonyabb megoldások felé terelték a menyasszonyokat (saját maguk varrták, később beszínezték, átalakították az esküvői ruhát), de a válságok rendeződésével a fehér menyasszonyi ruha újra és újra főnixmadárként támad fel hamvaiból, nem kis mértékben az óriási bevételt realizáló esküvőiparnak köszönhetően.
A 40-es évek hosszú fátylai és tüllszoknyái után a 60-as évek fehér, miniszoknyás esküvői ruhái markáns irányváltást mutattak. A 70-es évektől aztán visszatért a klasszikus, ráncolt szoknyás, hosszú ujjú menyasszonyi ruha, kisebb-nagyobb változtatásokkal.
Napjaink
Napjainkban még mindig a fehér a legelterjedtebb, de ma már nincs olyan stílus vagy szín, amit ne lehetne megvalósítani az ara kérésének megfelelően. A klasszikus, A vonalú, nem túlzottan díszes, egyszerű menyasszonyi ruha, és a rendkívül gazdagon dekorált, barokkos, fodros, tüll, hercegnős menyasszonyi ruha között megannyi átmenet található. Az extravagáns menyasszonyi ruha éppúgy megtalálható a kínálatban, mint az esküvői kosztüm vagy a sellő esküvői ruha. Garantáltan megtalálja mindenki az ízlésének megfelelőt. A bennfentesek szerint a legaktuálisabb trend a tengerparti esküvők szélfútta hangulatát idézi, bármit jelentsen is ez.
Természetesen fontos az esküvői ruha, nagyon is az, hiszen sok menyasszony kislány korától fogva készül a nagy napra. Ám azért nem árt szem előtt tartani, hogy az esküvőnknek nem az a legfontosabb mozzanata, hogy egy napra királykisasszonynak öltözünk, hanem hogy a szerelmünkkel hivatalosan is felvállaljuk kettőnk szövetségét, ami szerencsés esetben életünk végéig biztos keretét adja majd a néha unalmas, máskor sok meglepetést tartogató hétköznapoknak.
Megtetszett valamelyik?
Vegye fel kapcsolatot munkatársainkkal, hogy a lehető leghamarabb fel tudja próbálni!